'Hoće li tko za mnom, neka se odrekne samoga sebe, neka uzme svoj križ i neka ide za mnom

22nkgA

         Mnogi od nas nose križ kao lančić oko vrata. Mladići, djevojke, poznati umjetnici i glumci itd također na prsima imaju križ. Biskupi, svećenici, redovnici i redovnice na svojoj odjeći imaju križeve. Križ se nosi kao znak pripadnosti Isus Kristu i kao znak pripadnosti Crkvi. Neki ljudi nose križa kao talisman koji štiti i usrećuje njihov život, a neki jednostavno nose križ kao ukrasni predmet. U mnogim stanovima i kućama, na trgovima, ulicama i raskrižjima često možemo vidjeti križ. Križ je stoljećima i stoljećima, a i dan danas je, znak odnosno simbol kršćanstva.

         No, jesmo li se doista barem jednom u životu istinski zapitali što znače ove današnje Isusove riječi koje je uputio svojim učenicima: 'Hoće li tko za mnom, neka se odrekne samoga sebe, neka uzme svoj križ i neka ide za mnom. Tko hoće život svoj spasiti, izgubit će ga, a tko izgubi život svoj poradi mene, naći će ga'. Što je zapravo Isus mislio kada je govorio o nošenju vlastitog križa? Ne vjerujem da je preporučio učenicima i svima nama kršćanima da svatko obavezno nosi križ oko vrata iako ni to nije isključeno. Ne vjerujem da je tražio od svojih učenika i od nas kršćana da gdje god je to moguće stavimo križ iako ni to nije isključeno.

         'Odreći se sebe i nositi vlastiti križ' riječi su Isusove koje imaju dublje i veće značenje nego što je to nošenje križa kao lančića oko vrata i na prsima o čemu sam maloprije govorio. Križ je, dragi vjernici, znak i dokaz žrtve i predanja, znak samoodricanja i ljubavi, dokaz vjere i pouzdanja u Božji plan spasenja što ga je pripravio za svakoga od nas i za cijeli ovaj svijet. Križ je istina i znak patnje, boli i stradanja ali ne i očaja, sumnje i beznađa. To nam je Isus pokazao svojoj smrću na križu. Odrekao se samoga sebe, svoje volje i svojih ljudskih želja, patio se i krvavo znojio ali nije izgubio povjerenje u Oca i čvrsto je ostao uz volju Njegovu. Umro je na križu ali nakon tri dana uskrsnuo je i to je bio dokaz da je ljubav jača od zla i mržnje, da je život kojeg Bog daruje veći i jači od smrti – naravno to vrijedi samo za one ljude, one kršćane i vjernike koji čvrsto vjeruju u Božja obećanja i koji vrše Božju volju kolikogod ona ponekad teška bila.

         A volja Božja jest da više ljubimo jedni druge, da se odričemo svojih egoističnih želja i prohtjeva te da se više žrtvujemo jedni za druge. Onaj, naime, koji se žrtvuje za drugoga i koji gleda kako bi usrećio ljude pored sebe ponekad trpi i pati više od onoga koji gleda samo na sebe, a drugi mu služe za iskorištavanje za vlastite interese. Ali onaj tko izgubi život poradi mene – a to znači – onaj tko bude sebe i svoju sreću žrtvovao za svoje bližnje taj će se spasiti. S druge strane: onaj tko bude gledao da svoj život spasi – a to znači – onaj tko u ovom životu na prvom mjestu bude imao sebe i vlastito uživanje taj će zauvijek izgubiti svoj život.

 

         I na kraju samo ovo: želio bih da svi mi koji se zovemo kršćanima i koji u kućama imamo križeve ili ih nosimo oko vrata kao lančiće što češće sebi podsvijestimo kako je križ simbol ljubavi, žrtve, opraštanja i maksimalnog predanja za bližnjeg, za drugog čovjeka, kako je križ simbol patnje i boli ali i simbol pobjede i našega vječnoga spasenja.

 

Ostali sadržaj iz kategorije

Donacije ugroženim od poplava

donacije-u-novcuTijekom mjeseca svibnja 2014. godine našu župu je pogodila velika elementarna nepogoda. Zahvaljujući svećeniku Luki Luciću koji je preko dobrih ljudi iz svog dekanata u Njemačkoj osigurao vrijednu novčanu pomoć uspjeli smo najugroženijim obiteljima naše župe dodijeliti novčane donacije kao vid pomoći za pretrpljenu štetu. Popis sa iznosima objavljen je na župnoj oglasnoj ploči ali i na ovoj stranici. Za uvid u popis s donacijama kliknite na link desno